PREDSTAVUJEME NAŠU TECHNOLÓGIU
V súčasnosti je zdravie prioritou číslo 1. Drevostavby z našej dielne sú orientované hlavne na zdravie človeka. Výhodou bývania alebo rekreácie je spätosť s prírodou bez žiadnych chemických ošetrení dreva. Spôsob kde žijeme, bývame a dýchame môže zapríčiniť nerovnováha v našom tele.
Nestaviame nehnuteľnosti,
budujeme domov...
Vaša domácnosť, kancelária či chalupa by mala byť miestom kde tieto nežiaduce vplyvy dokážete eliminovať. . Drevodomy postavené našu technológiou sú pre ľudský organizmus veľmi zdraviu prospešné . Veď samotné drevo a jeho vlastnosti vyvolávajú v ľuďoch pocit tepla, pokoja a harmónie.
Drevostavby sú výborným riešením pre stavbu chalúp kancelárií, ale taktiež aj drevostavieb na trvalé bývanie. Drevo vďaka svojmu prirodzenému dýchaniu zabezpečuje ideálnu vlhkosť vzduchu a zabraňuje tým plesneniu rohov a tvoreniu mokrých kruhov na stenách ako pri klasických murovaných stavbách.
Zdravotné dôvody
Drevený dom je vhodné prostredie pre alergikov a pre astmatikov. Drevo má schopnosť pohlcovať vlhkosť do interiéru
Ekologické dôvody
Pri stavbe dreveného domu, nevzniká žiadny škodlivý bočný produkt. Používame iba prírodné materiály, ktoré sú pre človeka prirodzené.
Trvácnosť dreva
Používame drevo z nadmorskej výšky viac ako 700m. Drevo z takej nadmorskej výšky má porovnateľné vlastnosti so severskými drevinami.
Energetické dôvody
Náklad na réžiu dreveného domu je neporovnateľné nižší ako pri murovanej stavbe. Vykurovať možno čímkoľvek.
Časové dôvody
Čas na výstavbu – nepočítame betónovú platňu – drevený dom sa dá zrealizovať do troch mesiacov.
Spätosť s prírodou
Drevodomy sú istým spôsobom návrat k tradíciám a histórií. Veď koniec-koncov, naši praprastarí rodičia predsa žili práve v drevených domoch.
MÝTY A FAKTY
Drevostavby sú veľmi lacné – je to podozrivé.
- Ako vo všetkých oblastiach aj tu platí, že cena drevodomu sa odvíja od kvality a predstáv investora. Rádovo platí, že stavby z dreva sú lacnejšie ako iné domy. Základným rozdielom je suchá výstavba, ktorá šetrí čas, pracovnú silu a peniaze. Ďalším momentom, ktorý stláča cenu drevostavieb nadol, je dostupnosť materiálu. S vyššími nárokmi klienta na kvalitu materiálov, zložitosť konštrukcie a podobne, však cena priamo úmerne stúpa.
Drevo má nízku životnosť
- Životnosť drevených konštrukcií je v rukách človeka. Pri kvalitnom spracovaní dreva a dobrej starostlivosti môže drevostavba prežiť doslova storočia. Príkladom sú 200 až 400 ročné historické drevostavby. Otázne je, či je správne dimenzovať obytné budovy na storočia, keď ich morálne opotrebovanie prichádza priemerne po dvoch až troch generáciách. Kto by sa dnes chcel nasťahovať do domu postaveného podľa 200 rokov starého projektu?
Do drevostavieb sa dá ľahko vlámať
- Samozrejme, obvodové múry z dreva je možné pri veľkej snahe prepíliť, no máloktorý zlodej by asi volil tento spôsob. Existuje mnoho účinných prostriedkov, ktorými sa dá ochrániť budova. Medzi najspoľahlivejšie patria kvalitné zámky, bezpečnostné okenné rámy a sklá, no najmä elektronický zabezpečovací systém napojený na políciu.
Drevené konštrukcie nič nevydržia, ľahko vlhnú, v prípade vytopenia sú nepoužiteľné.
- Na internete existuje množstvo odborných článkov, najjednoduchšie však je informovať sa u odborníkov. Ak sa obávate neobjektívnych informácii od predajcov, odporúčame vám obrátiť sa na Zväz spracovateľov dreva na Slovensku. Nie je to ľahká úloha, ale existuje niekoľko pravidiel, ktoré fungujú. Medzi trvanlivé druhy dreva odolné voči napadnutiu škodcami patrí napríklad agát, dub, smrekovec či borovica. Vždy však závisí od konkrétneho projektu, miesta a celkovej situácie. Základné pravidlo v stavebníctve však platí aj tu – šetriť na niektorých veciach sa neopláca.
Drevo je veľmi horľavý materiál, riziko požiaru je v drevostavbe omnoho vyššie ako v iných typoch stavieb.
- Štatistiky v krajinách s vysokým podielom drevostavieb dokazujú, že materiál stavby nie je rozhodujúcim ukazovateľom z hľadiska výskytu požiarov. Pri výstavbe s protipožiarnou ochranou je riziko požiaru v drevostavbe úplne rovnaké, ako pri ostatných stavbách. Horľavosť je pomerne ľahko kontrolovateľná pomocou protipožiarnych obkladov, izolácií, retardérmi horenia a podobne.
Nedôverujem slovenským realizačným firmám, nepočul som o nich nič dobré.
- Zlé meno robia drevostavbám najmä „fušeri“. Existuje množstvo nástrojov, ktoré slúžia na overenie kvality stavby. Prvým je legislatívny rámec, ktorý do veľkej miery zaručuje kvalitu stavby, druhým sú rôzne druhy certifikátov (energetický certifikát, Značka kvality drevostavby, ktorú udeľuje Zväz spracovateľov dreva a pod.). Najspoľahlivejším nástrojom sú však referencie od užívateľov drevostavieb. Dajú sa nájsť na internete, môžete si ich vyžiadať od výrobcov alebo ich získať na podujatí Dni drevostavieb.